PELLET DRZEWNY – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co to jest pellet i jakie są jego rodzaje?

Pellet drzewny to granulki, które powstają w procesie sprasowania odpadów drzewnych takich jak trocina. Produkuje się go ze zmielonej i sprasowanej trociny pochodzącej zazwyczaj z niestandardowych odpadów drzewnych, przy zachowaniu odpowiednich warunków temperatury i wilgotności. Najczęściej spotykany jest pellet drzewny, do którego produkcji wykorzystuje się odpady z drewna iglastego – sosnowego, świerkowego, ale również z drewna liściastego – bukowego, dębowego czy jesionu.

Jego barwa jest bardzo charakterystyczna, lecz przy tym nie jest jednorodna i zależy od rodzaju drewna, z którego paliwo to jest produkowane – odcienie pelletu mogą być więc jasne (w przypadku drzew iglastych, takich jak sosna i świerk) lub ciemniejsze (w przypadku drzew liściastych, takich jak dąb i buk). Pelletem można ogrzewać różnego typu przestrzenie, nie tylko mieszkalne – świetnie sprawdzi się on także podczas ogrzewania budynków przemysłowych, pomieszczeń gospodarczych oraz biurowych.

Jaki kolor powinien mieć dobrej jakości pellet?

Odcienie pelletu drzewnego mogą być różne w zależności od zastosowanego gatunku odpadów drzewnych wykorzystanych do jego produkcji – odcienie pelletu mogą być więc jaśniejsze (w przypadku drzew iglastych, takich jak sosna i świerk) lub ciemniejsze (w przypadku drzew liściastych, takich jak dąb i buk). Na kolor pelletu ma wpływ również proces produkcyjny.

Należy pamiętać, że kolor pelletu powinien być jednolity. Nie powinien mieć w sobie żadnych domieszek innego koloru. Drobinki w innym niż drewno kolorze może oznaczać, że ma się do czynienia z pelletem złej jakości, zanieczyszczonym farbą, lakierem, czy nawet resztkami plastiku.

Jak sprawdzić czy pellet nie zawiera żadnych niepożądanych dodatków?

Najprostszym sposobem sprawdzenia czy pellet nie zawiera żadnych sztucznych dodatków lub zanieczyszczeń, jest umieszczenie pelletu w pojemniku z wodą. Jeśli po kilku minutach granulki pelletu się rozpadną, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że ma się do czynienia z czystym i niezanieczyszczonym pelletem.

Jaki pellet drzewny wybrać – liściasty czy iglasty?

Drewno pochodzące z drzew iglastych jest łatwiejsze w obróbce, dlatego cieszy się ono większym zainteresowaniem zarówno na rynku meblarskim jak i w produkcji pelletu. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż pellet z drzew liściastych cechuje się wyższą wartością opałową w porównaniu do pelletu z drzew iglastych w przeliczeniu na metry sześcienne, jednak pellet z drzez iglastych ma większą wartość opałową w przeliczeniu na kilogramy. W praktyce oznacza to, że palenie zarówno jednym jak i drugim będzie porównywalnie opłacalne.
Drzewa iglaste charakteryzują się wysokim stopniem zażywiczenia, co może skutkować efektem iskrzenia podczas spalania. Z tego też powodu, drzewa iglaste i produkty pochodne takie jak pellet z drzew iglastych powinny być stosowane wyłącznie w zamkniętych komorach.

Ponadto, drzewa iglaste, jak również więc wytworzony z nich pellet spala się w nieco szybszym tempie w porównaniu do drzew liściastych. Zauważalna jest również różnica w ilości popiołu – z drewna twardego takiego jak dąb czy jesion zazwyczaj uzyskuje się więcej popiołu niż z drewna miękkiego jakim jest np. sosna. Popiół powstały z drzew iglastych ma jednak mniej składników mineralnych niż popiół z drzew liściastych, co może być istotne w przypadku planowego wykorzystania popiołu w celach ogrodniczych.

Należy pamiętać, aby stosować pellet tylko w zatwierdzonych i odpowiednich systemach spalania zgodnie z instrukcją producenta oraz przepisami prawa. W celu dostosowania ustawień parametrów pieca czy kominka do danego rodzaju pelletu oraz, aby zapewnić sobie bezpieczne i ekonomiczne korzystanie z danego urządzenia wykorzystującego pellet, rekomendowane jest korzystanie z pomocy fachowców oraz autoryzowanych przedstawicieli producenta danego urządzenia spalającego.

Jak efektywnie wykorzystać popiół powstały po spaleniu pelletu drzewnego?

Popiół drzewny, który powstaje w wyniku spalania pelletu drzewnego, może zostać zagospodarowany do nawożenia roślin ogrodowych. Nawóz z popiołu warto wykorzystać w ogrodzie zarówno wiosną jak i jesienią, dodając go do kompostu lub rozsypując bezpośrednio na zagony. Można również stosować popiół drzewny jako nawóz na trawnik.

Popiół drzewny ma odczyn alkaliczny i bogaty skład elementarny. Z uwagi na wysokie pH, może być stosowany do odkwaszania gleb. Nie powinien być natomiast stosowany na glebach zasadowych.

Pozyskiwany z biomasy nawóz z popiołu ma w swym składzie niezbędny dla roślin potas, fosfor, wapń oraz mikroelementy. Popiół drzewny zastosowany jako nawóz może więc przyczynić się do poprawienia właściwości fizykochemicznych gleby i plonowania roślin. Stanowi alternatywę dla nawozów mineralnych. Może sprawdzić się też jako dodatek do kompostu.

Jakie jest minimalne zamówienie?

Informacja o minimalnej ilości danego Towaru jest dostępna przy opisie produktu. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani zakupem innej ilości danego Towaru, zapraszamy do kontaktu z nami w celu dokonania indywidualnych ustaleń.

Jaki jest czas realizacji zamówienia?

Standardowy czas realizacji zamówienia to 3 dni robocze, liczone od następnego dnia po złożeniu zamówienia w naszym Sklepie Internetowym.
  • W przypadku zamówienia kilku produktów o różnych czasach realizacji, zamówienie zostanie wysyłane dopiero po skompletowaniu całości. Oznacza to, że czas wysyłki może się wydłużyć. Nie wysyłamy częściowo zamówień.
  • Jeśli czas oczekiwania okazałby się dłuższy niż podany na naszej stronie, skontaktujemy się mailowo, aby potwierdzić dalszą chęć realizacji zamówienia.

Jaki jest koszt transportu?

Aktualnie koszt transportu na terenie Polski wynosi 140 zł brutto. Istnieje ponadto możliwość osobistego odbioru zamówionego Towaru. Magazyn znajduje się w Połańcu. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu uzgodnienia szczegółów transportu lub odbioru osobistego z magazynu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Napisz do nas!

    * Pole obowiązkowe

    (Przesłanie formularza oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytania. Więcej informacji tutaj)

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.Więcej informacji tutaj