Pellet drzewny jest wydajnym, ekologicznym i odnawialnym paliwem w postaci sprasowanych granulek powstających zarówno z trocin lub zrębki drzew iglastych jak i liściastych. Do produkcji tego typu biomasy nie wykorzystuje się całych drzew, ale jedynie pozostałości po obróbce drewna. Jest to niewątpliwa zaleta tego opału w kontekście rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu. Pellet drzewny nie zawiera żadnych zanieczyszczeń chemicznych ani mineralnych.

Charakteryzuje się stosunkowo wysoką wartością opałową przy jednocześnie niskiej zawartości popiołu, który z kolei może być wykorzystywany jako naturalny nawóz ogrodniczy.

Pellet jest wyjątkowo czystym paliwem, który nie brudzi kotłowni, wnosząc jednocześnie przyjemny zapach drewna w pomieszczeniu. Dostępne na rynku piece na pellet są w większości w pełni zautomatyzowane i wymagają niewielkiej i nieskomplikowanej obsługi ze strony użytkownika.

Biorąc pod uwagę zalety wykorzystania pelletu drzewnego, w obliczu coraz większego zanieczyszczenia środowiska, pellet drzewny stanowi jedną z najciekawszych i najpopularniejszych ekologicznych opcji opałowych.